Zemlja smeća

Autor: Hatka Adrović, 12. 12. 2011.

Dokumentarni film  „Zemlja smeća“ gledali smo u kinu Valli u Puli.

Autor ovog zanimljivog filma je Lucy Walker, a govori o brazilskom umjetniku Viku Munizu.  Film je sniman  gotovo 3 godine što znači da je mnogo truda uloženo u njega.

U filmu „ Zemlja smeća „ pratimo putovanje i umjetnički rad  vrhunskog umjetnika Vika Muniza.  Vik nas  vodi u Brazil do najvećeg odlagališta otpada na svijetu koji je smješten u Rio de Janeiru. Vik i njegova neustrašiva ekipa snimali su i fotografirali ljude koji žive i rade na odlagalištu otpada, te zarađuju  sakupljajući otpad za reciklažu. Ti su ljudi jako siromašni,  neumorno rade 16 sati  na dan samo da bi prehranili obitelj i priuštili im osnovne potrepštine, te zarađuju samo oko 20 dolara na dan. No unatoč svemu ti ljudi su jako samouvjereni, ponosni na to što rade, te vjeruju da će im se to jednog dana i isplatiti. Vik ih je isprva samo fotografirao i snimao, no u međuvremenu razotkrio je njihovu bijedu i jad  i pružio im priliku da iz otpada stvaraju raznovrsne slike sebe i svojih prijatelja. Pomoću stvorenih slika Vik im je pomogao da promisle o svome životu  te da ga pokušaju zamisliti iznova. Stvorene slike osim što su im donijela nova razmišljanja i novi pogled na život, donijela su im i nešto novaca, s kojim su barem nakratko ublažili svoje siromaštvo. I u najtežim i najprljavijim poslovima može se zaraditi za osnovne životne potrebe i treba vjerovati u to da je svaki posao vrijedan.

U filmu su uz pomoć glazbe i zvukova bile prikazane scene velikog siromaštva koje su naglasile tugu i težak život ljudi u Rio De Janeiru, a dobrim odabirom perspektive snimanja  vrlo su živo dočarane stvarne živote situacije.

Lucia Lorencin,  8.a