Mjesec hrvatske knjige je započeo! Ove je godine središnja tema pripovijedanje, temeljna ljudska aktivnost koja oblikuje našu kulturu, komunikaciju i međuljudske odnose. Pripovijedanje je važno, kako za pojedince tako i za društvo u cjelini: pripovijedanjem generacije prenose svoje tradicije, običaje i vrijednosti; dijeljenje priča može povezati ljude i jačati zajednice, zajedničke priče stvaraju osjećaj pripadnosti i identiteta; slušanjem različitih priča ljudi mogu bolje razumjeti iskustva i osjećaje drugih, što potiče empatiju i toleranciju; priče su zabavne, one nas mogu nasmijati, oraspoložiti ili čak potaknuti na razmišljanje.

Zbog svega toga pripovjedači su u prošlosti bili izuzetno cijenjeni i svugdje dobrodošli, naročito oni vještiji i s bogatim repertoarom priča. Imamo sreću da se u našem bliskom okružju nalazi renomirani pripovjedač g. Aleksandar Bančić. Tijekom 2022. g. razvio je multimedijalni pripovijedni projekt Kantuôn Ćakuluôn kojim želi revitalizirati tradiciju narodnog usmenog pripovijedanja. Budući da je već godinama primjetno da se hrvatska narječja polako gube i ustupaju mjesto urbanom koineu, a i vještina pripovijedanja polako zamire, ovo je bila idealna prilika da pozovemo u goste g. Bančića da nam pripovijeda na čakavskom dijalektu.

U dva dana g. Bančić je održao četiri predstave za naše učenike od 5. do 8. razreda. Imali smo priliku čuti više različitih narodnih bajki – šaljivih, poučnih, uzbudljivih, pustolovnih – a sve ispripovijedane tako vješto da smo ih napeto pratili do kraja. G. Bančić nas je podsjetio na odlike narodne književnosti, njezine prepoznatljive elemente, a učenicima je usput objašnjavao i značenje pojedinih čakavskih riječi i izraza. Knjižničarka je svima poručila da njeguju narječja te da se što više služe dijalektima koje su naučili u svojoj obitelji. A onima koji ne poznaju dijalekte da nađu sluha za njihovu ljepotu te da usput i nauče neke izraze od svojih prijatelja. Svima je poželjela da vježbaju vještinu pripovijedanja jer tako uče izražavati svoje misli, stavove i osjećaje, pripovijedanjem jačaju veze sa svojim bližnjima, a tema o kojoj pripovijedaju postaje im bliža i razumljivija.

Zahvaljujemo našem gostu i Općini Medulin koja nam je omogućila ovo predivno iskustvo.