Tematski dan „Dan sigurnijeg interneta”

Autor: Dimitrije Milaković, 9. 3. 2020.

Dana 11.02.2020. god. u našoj školi odvijao se tematski dan „Dan sigurnijeg interneta”.

U tjednu prije tematskog dana na satovima informatike učenici sedmih i osmih razreda samostalno su izrađivali powerpoint prezentacije na temu „Cyberbullyinga”, dok su učenici petih i šestih razreda kroz nastavne sate poučavani o dobrim i lošim stranama interneta i kojim su sve rizicima učenici izloženi na internetu.

Na satovima  razrednika vrijedni razrednici trećih i četvrtih razreda provodili su radionice na temu „Bonton na mobitelu”, u petim razredima provodila se radionica o prednostima i rizičnim aktivnostima na internetu, u šestim razredima razrednici su nastojali osvijestiti ponašanje učenika na internetu i mobitelu, a u sedmim i osmim razredima školska psihologinja provodila je radionice na temu „Elektroničko zlostavljanje, što je to?”, „Zakonske posljedice i odgovornost djece i mladih u situacijama elektroničkog nasilja” i „Trač putem interneta kao oblik nasilja”.

Tijekom drugog i trećeg odmora učenici volonteri koji su taj dan nosili obučene majice s natpisom „Stop Cyberbullying” u prostoru školskog hola na info-pultevima dijelili su preventivno edukativne brošure koje su školi donirane od strane IPA-e (International Police Association) i HACOM-a (Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti) . Putem letaka roditeljima i učenicima upućene su informacije i korisni savjeti -  kako prepoznati nasilje koje se vrši putem interneta i mobitela, što poduzeti i kako se obraniti od ovog sve češćeg oblika zlostavljanja među učenicima.  Na hodnicima škole učenicima su volonteri prezentirali zanimljive muzičke spotove s porukom zaustavljanja nasilja na internetu.

U sklopu naših preventivnih programa dana 18.02.2020. u prostorijama škole ugostili smo gosta predavača                    policijskog službenika iz Odjela prevencije PU istarske koji je za učenike petih i šestih razreda proveo edukaciju o primjerenom ponašanju na internetu, prepoznavanju neprimjerenog ponašanja i sa zakonskim odredbama vezanim uz vršnjačko nasilje na internetu.

Kako ni sami roditelji ne bi ostali neinformirani o potrebi i nadzoru aktivnosti njihove djece na internetu, za njih će uskoro u našoj školi  biti održano predavanje.

Nadamo se da smo ovim tematskim danom i provedenim aktivnostima doprinijeli smanjenju i prestanku svih oblika nasilja među djecom i nad djecom.

Izvor: Sonja Štević Mijošek