Posjet Aquariumu Pula

Autor: Dimitrije Milaković, 6. 3. 2020.

Učenici 4. razreda matične škole i 1. razreda PO Banjole 21.02.2020. posjetili su Centar za oporavak morskih kornjača u Aquariumu Pula. Povod je bio Marvin, kornjača koju su posvojili učenici 4. razreda. Kao mali dar djelatnicima  Aquariuma poklonili  su kornjaču koju su izradili od recikliranog materijala te slikovnicu/bojanku pod nazivom „Morske avanture jednoga Jure“ u čijoj su izradi sudjelovala oba razreda uz pjesnikinju Mariju Družetu. Slikovnicu je uredila Zelena Istra, a nastala je u sklopu projekta Općine Medulin. S nestrpljenjem su čekali trenutak da vide posvojenu morsku kornjaču i saznaju što više podataka o njoj.

Saznali su da je Marvin mlada  glavata želva  koja je u Centar za oporavak stigla 10.studenog 2019. godine. Ime mu je nadjenula gospođa koja ga je pronašla prilikom rekreativnog ronjenja. Pronađen je kako pluta uz zapadnu obali rta Kamenjak, Premantura. Prilikom podizanja kornjače iz mora, ronioci su odmah uočili da Marvin ima veliku ranu u području desne peraje i vrata. Moguće je da je Marvin zadobio ozljedu prilikom uplitanja u ribarske mreže.  Dok je trgao mrežu da se oslobodi, mreža se sve dublje zarezivala u njegov vrat. Kada je došao u Centar težio je 3,9 kg, duljina oklopa mu je bila 32,2 cm, a procijenjena starost oko 3-4 godine.

Marvinova priča, iako dramatična, nema tužan kraj zahvaljujući roniocima koji su ga doveli u Centar i učenicima 4.razreda koji su ga odmah nakon dolaska u Aquarium posvojili i time mu omogućili lijekove, vitamine, njegu i hranu. Tim činom djeca su pokazala predivnu gestu suosjećanja i velikodušnosti.

Svi su se uvjerili da je Marvin sada puno bolje i da se u Centru jako dobro brinu o njemu.

Marvin će za povratak u svoje prirodno stanište pričekati toplije vrijeme. Njegovi prijatelji, četvrtaši prilikom puštanja u more doći će ga  pozdraviti i zaželjeti mu dug i sretan put.

Uvjerili smo se da je Marvinovo stanje dobro. Ozljeda na vratu zacjeljuje, jako dobro jede i napreduje svakim danom.

Izvor: Jasminka Zović