Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i otvorenje izložbe Budućnost treba prošlost

Autor: Dimitrije Milaković, 18. 11. 2019.

18. studenog učenici i učitelji  naše škole obilježili su  Dan sjećanja na žrtvu Vukovara predavanjem profesorice povijesti Morene Glavinić na temu Domovinskog rata i otvorenjem izložbe učeničkih radova pod naslovom Budućnost treba prošlost.

Prošle školske godine naša je škola sudjelovala na natječaju Njemačkog ministarstva kulture projektom na temu Budućnost treba prošlost.  U projektu su sudjelovali učenici  8. d razreda i Likovne grupe koju je vodila učiteljica Mirjana Konta, Novinarsko-literarne grupe koju je vodila učiteljica Tina Ribić, vanjska suradnica povjesničarka umjetnosti Alexandra Škifić i studentica Akademije likovnih umjetnosti Josipa Škrapić. Pristup temi bio je multidisciplinaran, na hrvatskom i njemačkom jeziku, obuhvaćajući literarni, likovni i filmski izraz.  Rad je bio proglašen među najboljim te je nagrađen novčanom nagradom. Budući da je nadahnut Domovinskim ratom, svi učenički radovi koji su u projektu bili zastupljeni, izloženi su u prostoru škole upravo 18. studenog kada se prisjećamo stradanja Vukovara i Škabrnje.

Polazni tekst učenice Ive Šimić potaknut je dvadesetak godina starim ratnim zbivanjima u našoj zemlji. Svoja promišljanja o ratu i miru, o dobru i zlu, o budućnosti i prošlosti  ispisala je u refleksivnoj lirskoj prozi koja je bila temelj za oslikavanje borosana i za scenarij eksperimentalnog filma.  Poruke mira učenici su ispisali na borosane, obuću  proizvedenu u Tvornici obuće Borovo sa sjedištem u Vukovaru. Nekada su borosane bile svima znana obuća radnica u različitim zanimanjima, danas polako padaju u zaborav, ali kao središnji motiv koji nosi sjećanja na vrijeme mira i snažne proizvodnje postale su znakovite i snažne u svojoj poruci. Cjelokupni projekt bio je usmjeren na pitanja kako nadvladati mračne događaje iz prošlosti da bismo mogli ostvariti  zemlju mira, napretka i  blagostanja,  kad znamo da budućnost ne možemo graditi bez oslonca u prošlosti.

Na kraju obilježavanja 28. obljetnice stradanja Vukovara učenici i učitelji zapalili su u dvorištu škole svijeće s posebnim pijetetom prema svim žrtvama Domovinskoga rata.

DSC00676.JPG (1.05 MB)
DSC00681_(1).JPG (1.05 MB)